jag sitter och stirrar på skärmen.
har räknat ned dagarna tills idag sedan förra året på detta datum och jag sitter här helt tom på ord. jag vill säga så mycket men vet inte vart jag ska börja. jag vill skriva av mig men vet inte vad jag skall skriva.
för vad fan ska man säga?
att jag älskar dig? att jag älskar dig över allt annat på denna planet, större än jorden själv och mer än alla världens stjärnor?
att jag saknar dig? att jag tänker på dig varenda jävla dag och att jag hoppas och önskar att någon gång få se dig igen.
att du är det bästa som hänt mig? vilken omtänksam, underbar, positiv, stark och fantastisk människa du är och hur jävla perfekt du har varit i hela mitt jävla liv?
att det inte går en dag utan att du är i mina tankar, att tanken på att jag aldrig någonsin kommer få krama dig, höra din röst, pussa på dig och skratta med dig sågar sönder mitt hjärta. för när fan ska man fatta? när fan börjar man att acceptera läget?
det har gått sju år och jag kan inte hantera det än. för saknaden, sorgen och tomheten växer bara för varje år och ångesten blir så jävla enorm för det finns ingenting jag kan göra åt saken. du finns inte vid liv och det är det värsta jag vet. en del av mig dog med dig och jag vill ha tillbaka den. jag vill ha tillbaka dig.
hur fan är man någonsin okej med det faktum att man ska få leva resten av livet utan mamma? utan människan som har varit där för mig i vått och torrt sedan den dag jag föddes. för förtjänar inte alla att ha sin mamma. att ha sin pappa. att ha en hel familj utan hål och sorger.
vila i evig frid världens bästa mamma.
alltid din Jennifer.






Det finns inget att skriva som hjälper, du vet vad jag tycker om dig iaf. Lav you <3
Började gråta här på kontoret. Försöker skicka värme<3
Började nyss gråta i skolan av detta, tänker på dig och skickar lite styrka från Lund! Kram på dig Jennifer
Det finns inget man kan säga eller tänka för att det ska bli bättre, men jag tror att vi alla som läser din blogg tänker lite extra på dig idag och skickar styrka och kärlek till dig!
Fasat för detta inlägg. Visste att det skulle komma och jag gråter och ryser varje gång jag läser inläggen på denna dag. I morse när jag vaknade visste jag att idag är det hennes dag. Idag är det den dagen vi bevisar hur jävla mycket jennifer betyder för oss. Hur mycket jag än säger att du är underbar och ger dig stöd idag så hjälper det inte att ta dig igenom din sorg, men vi är här. Så gråt, skrik, slå på saker, vi finns här och ska ingenstans! Du är en helt otroligt tjej, och jag vet att din mamma är stolt över dig. Du tar dig igenom det här och när du kommer ut på andra sidan är det med ett leende på läpparna. Din mamma har det bra där uppe med min mormor! <3
mycket fint skrivet sandra. du har ett varmt hjärta
ni är fan alltså helt jävla fantastiska. <3
Tänker på dig. kram <3
Kram!
Börjar alltid gråta när denna dagen kommer å man automatiskt börjar tänka på sin egna mamma och inte ens kan greppa hur det måste vara för dig..så kan inte göra annat än säga att ja tänker på dig och på nått sätt försöker skicka lite styrka och värme till dig. Kram <3
Världens bästa superjenni <3 Litar på att dina närma tar hand om dig idag så du får le ditt vackra leende dagen till trotts <3
Mina ögon tåras. Jag känner med dig. Ingen borde behöva uppleva detta som du genomlevt. Jag önskar att det vore annorlunda, Superjenni.
Blir så ledsen när jag tänker på det men därefter glad (framförallt IMPONERAD) när jag ser vilken fantastisk tjej det har lett dig till. Du lämnade allt och flyttade utomlands för att följa din dröm, är världens inspirationskälla för tusentals personer dagligen, du tar ingen skit och verkar hittat världens finaste kille. Krama om dina fina syskon och gör denna dag till er dag.
Massa kärlek en trogen läsare. <3
jag vet inte vad jag ska säga … min morfar gick bort för 6 år sen och det gör så sjukt ont fortfarande. men att mista sin mamma … en massa kramar får du av mig, och din mamma har säkert bra där hon är just nu. jag vet att min morfar har det. <3
beklagar sorgen fina du.
<3
<3
http://blogg.veckorevyn.com/johannathastrom
Började stortjuta och tänker på min egen mamma som gick bort för snart 2 år sedan :(
Det är så sjukt hur man hela tiden försöker att hålla sig stark, sysselsätta sig med en miljard olika grejer för att inte minnas alltför mycket, det gör så ont.
Men det brister när det brister. KRAM!
åh beklagar sorgen,ingen är värd att förlora en familjemedlem, eller någon annan för den delen.
Ååh, fine fine Jenni! Vet ikke helt hva jeg skal skrive, ord blir fattige.. Vit at du har en haug med lesere som tenker på deg <3
tänker på dig och din familj <3 din mamma vakar över er och hon kunde inte varit stoltare över dig.
En stor kram till dig och din familj!! <3
Skickar en stor kram, tänker på dig!
Jag fattar inte heller. Det är snart tre år sen jag förlorade min mamma, och det du skriver stämmer så jävla bra. Det är så jävla orättvist. Ingen förtjänar det. Kärlek till dig bästa Jennifer, och du ska veta att du inte är ensam. Jag är ändå avundsjuk på dig, för du fick ha din mamma fler år än vad jag fick ha min. Kämpa på och fortsätt hoppas på att du en dag får se henne igen, jag kommer aldrig, aldrig sluta hoppas. <3
:( <3
<3
:( du är min idol. <3!!
<3
<33333
miljoner kramar till dig, fina jennifer. <3
Mitt hjärta gick i bitar precis. Du är helt fantastisk som byggt upp ett fint liv trots sorgen.Tusen kramar Superjenni! <3
Jag vet att vad jag än skriver kommer det inte göra något bättre. Ville bara säga att mina tankar går till dig och din familj idag. Du är stark superjenni, det är du verkligen. Var arg, var ledsen, gråt. <3
Så som du beskiver henne så är du din mamma upp i dagen <3
Älskar dig.
älskar dig mer.
Att du kan vara så positiv och utstråla så mycket glädje är fantame imponerande!!
Gud, blev helt tårögd. Tusentals kramar till dig och din familj på denna dagen.
själen är evig jennifer!!!! Hennes själ existerar. Allt är som det ska vara <3
evig kärlek.
Denna texten gick rakt in i hjärtat.
Vilken otrolig människa du är. Låt aldrig någon ta det ifrån dig. Du har ett av av tjejer som ser upp till dig. Just wanted u to know.
Massa kramar till dig <3
det här är min värsta mardröm..att ngn i familjen ska gå bort… Vet inte riktigt vad jag ska skriva men jag tänker på dig idag!
kan inte ens föreställa mig vad du/ni har gått igenom.. tycker att du är sjukt stark och är enormt imponerad av dig! massa kramar <3
<3
du är underbar ♥ och du kommer (självklart) att klara av det för att du är så stark och omger dig med fantastiska människor!
http://ptsch.blogg.se/2012/july/only-strong-like-superman.html
Finaste Jennifer, tänker på dig! Det du går igenom förtjänar ingen att gå igenom :( kärlek till dig <3
mina tårar bara rann när jag läste.. Förlorade min bästavän som också var min kusin för 7 år sedan. Vila i frid.
<3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
fy, beklagar sorgen :( <3
Tänker alltid på dig i slutet av augusti. Men detta året tycker jag det är dags att ge tillbaka lite!! Du ska veta om vilken fantastisk och stark människa du är, och att du ens genom internet lyckas att visa för oss som inte ens känner dig vilken supertjej du är!! Ville tacka för att du delar med dig av dina kloka och realistiska tankar kring nästan allting ( träning, kost, självkänsla osv). Du har verkligen hjälpt mig så himla mycket och ibland känns det nästan som man lär sig mer utav en blogg som din än att sitta på lektionerna. Ser på det mesta med en annan syn efter jag läst dittan och dattan på din underbara blogg!! Du öppnar verkligen mina ögon gällande det mesta och du är så jävla bra på att skriva, förklara och framförallt MOTIVERA!! Skulle kunna skriva hur mycket som helst men TACK som fan jennifer. Glöm aldrig hur grym du är och hur mycket du hjälper andra! Kram på dig
tack för sådana som du finns och för dina fina fina ord <3
kram ♥
<3
love yoooou!!! Finns här för dig alltid <3
Nej, det är inte rättvist, nej det går inte över, nej det slutar inte göra ont.
Inte ens om det går 19 år, som i mitt fall. MEN den delen av dig som dör är borta, nu får du ta vara på den stora delen av ditt liv och dig själv som blev kvar. DEN ska man ta vara på och göra något kul, bra och något man är stolt över samt något din, och för den delen min, mamma hade varit stolt över. Man får glädjas över övrig släkt, vänner, glada busschaufförer, leende människor och andra som får en att leva och må bra, även när man mår dåligt.
Du är en toppentjej och kommer att få uppleva glädje och även en del sorg i ditt rika liv, och ibland får man ha en riktigt skitdag, som förmodligen idag.
Stor kram på dig fjällan och som jag alltid sagt, finns över en fika och prat precis när och om du vill. Va rädd om dig…
tack Gith för att du är du <3
<3
Mina tankar går till dig och din familj Jennifer! Massor med kramar till er. <3
Bästa du <33
Heaven is a place for angels <3
All kärlek till dig Jennifer <3
Tänker på dig idag, fina du!
Man får hitta nya människor i sitt liv att se upp till. Nya människor att krama och värma sig hos. Ingen kan ersätta en mamma, det vet jag med, men man kan hitta värme som i alla fall värmer litegrann.
tack underbara människor, ni är guld värda <3
Ingen borde någonsin behöva gå igenom det du gjort. Beundrar verkligen dig för du verkar vara så himla glad tjej. Massa kramar <3
<3 stor kram
Vi förstår dina känslor, vår mamma dog för nio år sedan också i cancer (och vi är lika gamla som dig) man vänjer sig aldrig riktigt vid det, men man får helt enkelt lära sig att leva utan sin älskade moder. Du ska veta att du är stark och unik på alla sätt som tar dig igenom detta dag för dag. För varje dag som går finns det alltid något man gjort under dagen som man önskade att man kunde berätta för sin mamma.
Du är en fantastisk människa! Glöm aldrig det!
åh fy, beklagar verkligen sorgen. tack för era fina ord <3
Du är fantastisk och din mamma hade varit stolt över vilken genuint bra människa du är! Du är un fucking beliveble Jenni. På riktigt. En stor kram till dig och din familj idag <3
Texten var fantastisk och kommentarerna gör mig tårögd. Så fina människor.
Min pappa dog för snart 5 år sen, när jag var 11 i en olycka. Visst önskar man att dom ser en ibland? Att dom ser hur man utvecklas som person? Det hoppas jag att dom gör.
Jag vet mycket väl att det finns de dagar då man sörjer lite extra. Men andra dagar kan det ge dig ett ”jävlar annama”.
Jag mins att jag hörde i en låt för några årsen något i stil med ”jag måste ha mycket att berätta för mina nära efter livet”. Så se till att leva livet (vilket jag tror du gör) och när du och din mamma och jag och min pappa ses igen så har vi
mängder av historier att berätta om våra liv.
Kram på dig!
fan vad underbara ni är alla som ens lägger ned tid på att kommentera.
jag beklagar sorgen, jag blir så ledsen när jag hör att andra har förlorat sina nära också, det är ingen värd!!
du har så rätt i det du säger. massa kramar!
Så mycket kärlek till dig, och varje sånt här inlägg du skriver berör mig lika mycket. Det är okej att vara ledsen, arg, förtvivlad och förstörd. Du kommer få träffa henne igen, det måste vara så. Himlen behövde en ängel, även om det är sjukt orättvist och fel.
Många styrkekramar och mycket kärlek till dig!
Ni gör mina dagar, vare dag! Massa kramar!
Hej Jennifer! Jag började läsa din blogg för ca ett år sen och minns ett tidigare inlägg om din mamma och sorgen i det. Sen fortsatte jag läsa. Jag minns att det första jag fastnade för på din blogg var din header haha.. Du försökte fånga ett troll och jag bara undrade om det fanns en tjej som du. Dina inlägg var roliga och du började sakta men säkert bli en bloggerska jag klickade in mig till för att ta del av dina roliga inlägg.
Jag minns också när du skrev att du skulle till Italien, och andra starka(vettiga texter) t.ex det där med om att man ska försöka hålla kontakten med dem där vännerna som har olika sysselsättningar i livet. Du är en riktig bra tjej med gott gjärta och det är ganska viktigt. Du vill alltid dina läsare väl och du sprider glädje skratt men också vishet genom din blogg.
Vem har egentligen tid för att blogga 3ggr om idag? Ibland undrar jag hur du orkar ge oss läsare så många inlägg ibland (snacka om bortskämda läsare) Med andra ord, den energin, det som betyder i ditt liv nu kommer att få dig att fortsätta leva :-) jag är riktigt glad över att du hittat din prins! För visst vill vi inte att någon ska må dåligt?
Jag beklagar din mor men ser på dig, en glad och stark tjej med humor som faktiskt också är människa. Vissa bloggare skippar att visa dem dåliga dagarna men du låter oss se dem samtidigt som du får oss att tänka efter. Att man ska vara tacksam över det man har.
Nej nu har jag babblat jättemycket haha. Känner mig lite konstig för vi är ju främlingar trots allt! Jag kan inte stilla din smärta (hoppas att dem andra läsarna lyckades med det) men det jag kan säga till dig eller vad jag i alla fall ser är att du kommer att överleva, för du är en grym tjej. Låt dig inte tro att du att kommer att försvinna elr ngt (knackar i trä) för du är så mycket starkare än så! Btw du behöver inte kommentera det här inlägget! Se bara till att njuta av varje dag.. Vad ska man säga, carpe dieme? Hur fan stavar man:P haha aja, ha det bra Jennifer! Lol x)
fina okända främling, vad du gjorde min dag precis.
tack för den finaste kommentaren jag har fått på länge. det är precis sådana som du som gör denna bloggen så jäkla värt det! att du ens tar din tid att skriva allt det säger mycket om dig själv och vilket stort hjärta du har. guld! massa kramar och high-fives!