Oh, every time

Det här inlägget postades i /Cartoon. Bokmärk permalänken.

Kommentarer till detta inlägg

  1. Liliya skriver:

    Hahaha, såå sant!
    Hoppas du får en underbar helg pärlan!

  2. Nella skriver:

    Haha vet inte hur många gånger vi försökte under vår roadtrip! 10 tjejer. Så jävla kul.
    Vart hittar du alla dem här roliga seriegrejerna? :)

    Tack för en bra blogg buddy!

    • Jennifer green skriver:

      hahah så kul det måste sett ut! försöker också ibland går sådär! på 9gag.com världens bästa sida! tack själv!

  3. M skriver:

    Nu behöver jag super-jennis hjälp! Jag brukar träna 3-5 gånger i veckan vanligtvis! Men denna sommar har förstört allt, okej jag har mig själv att skylla! i Juni var jag allmänt lat (mitt gym ligger 5 mil från där jag bor just nu) och i början på Juli var jag i Magaluf 2 veckor (Ja, jag festade varje dag) och på köpet fick jag världens förkylning som sitter kvar än! 1 September ska jag springa 1 mil (Tjejmilen) med min mamma. Och med medvetande om att jag inte har sprungit en mil i hela mitt liv och att inte ha tränat sen i Juni (+magluf +sjukan) kan jag inte se någonstans hur jag ska orka träna upp min kondition igen…. Dessutom har jag tappat mängder av mina muskler…. Jag har panik! Vart ska jag börja? Hur ska jag lägga upp det? Hur ska jag klara av det? Vet att det är super svårt för dig att avgöra, men jag litar på din vishet! Tack på förhand dunder braiga du!

    • Jennifer green skriver:

      amen hallå superM! det enda som krävs här är faktiskt viljan, tålamodet och motivationen. för är du bara förkyld så är det ingen fara, lite snor är bra för sinnet!
      jag rekomenderar dig att börja powerwalka varje morgon innan frukost så du först och främst kommer igång ordentligt om dagarna. på detta kan du börja med lätt joggning efter första veckan och därefter öka sakta med säkert till löpning, hastigheten och avståndet. faktum är at ork, kondition, uthållighet och muskelstyrka ökar rätt snabbt, men leder och senor osv. hänger inte med i samma tempo så det är väl där du skall passa dig, att åka på en benhinneinflammation är väl inte det trevligaste här i världen.

      du är faktiskt ditt enda hinder, hur cliché det än må låta. så sätt press på dig själv, ha några kortsiktiga mål som du kan bocka av så att du faktiskt märker framsteg och öka sakta med säkert, du har trots allt flera veckor på dig att komma i form! försök att göra det kul också så att du inte känner som inför ett exam att ”Åh idag igen”.

      hoppas du kommer in i det snabbt och att du till sist känner som jag att du MÅSTE få springa en sväng för att komma igång om dagarna. massa kramar

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.

Why ask?